Fil Olayının Kısaca Özeti

Fil Olayının Kısa Özeti. Fil olayı nedir açıklar mısınız kısaca.

Fil olayı Peygamber efendimizin doğduğu yıl gerçekleşmiştir. Habeşistan Kralı Necâşi Ashame’nin Yemen’e hükümdar tâyin ettiği Ebrehe b. Sabbah el-Eşrem kabeyi yıkmaya cüret etmiş ve çalışmalara başlamıştır. Fil vakasının özeti.

Ebrehe yenilemeyecek olarak tanımlanan büyük bir fil ordusuna sahipti. Ebrehe habeşistanı dünyanın önemli ticaret merkezlerinden biri haline getirmek istiyordu. Kendisine rakip olarak da Kâbe’yi en büyük rakibi olarak görüyordu. Çok sayıda file ve güçlü bir fil ordusu olan ebrehe kabeye doğru kabeyi yıkmak için yola koyuldu.

Mekke’deki insanlar büyük fil sürüsünden korku duydu ve beklemeye koyuldu. Sabaha doğru Mekke’ye yaklaşır Ebrehe… Mamud adındaki büyük fil Mekke’ye yaklaştığında yere çöktü. Bütün çabalara rağmen fili ayağa kaldıramadılar. Daha sonra diğer filler de kaçışmaya başladı.

Daha sonra gökte görünen ve kırlangıç sürüsüne benzeyen kuşlar ebrehenin ordusunu kısa bir sürede telef etti. Bu olay Kuran-ı Kerim’de aşağıdaki şekilde geçmektedir:

Görmedin mi Rabbin fil sahiplerine ne yaptı? Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı? Üstlerine sürü sürü kuşlar gönderdi. Onlara çamurdan sertleşmiş taşlar atıyorlardı. Nihâyet onları yenilmiş ekin yaprağı gibi yaptı.

İşte fil olayı kısaca böyle gerçekleşmiştir.

“Fil Olayının Kısaca Özeti” üzerine 28 yorum

  1. Fil olayı hakkında kısa bir özet ararken sitenizle karşılaştım. İyiki de karşılaştım en akıcı ve yalın dil ile burada anlatışmış. Konuyu çok iyi anladım ve ödevimi yaptım.

    Cevapla
  2. Gerçekten çok güzel bir site iyi bu siteye girmisim emeğinize sağlık … TEŞEKKÜRLER

    Cevapla
  3. Çok güzel olmuş sağolun siz olmasanız biz şuan per perişandık tekrardan çok tşk ederim

    Cevapla
Yorum yapın