E Okul Kayıt Sorgulama

Okula yeni başlayacak yavrularımızın okul kayıtları artık internet üzerinden otomatik olarak sistem tarafından gerçekleştirilmektedir.

Yani bu demek oluyorki siz artık istediğiniz okula çocuğunuzu kayıt ettirmek için gitmeyeceksiniz. Peki ne yapacaksınız? E okul sistemine girerek T.C. no ile çocuğunuzun hangi okula kaydının yapıldığını göreceksiniz. (Kayıt zamanında e okul sayfasında bu link aktif olacaktır.) Sistemde görülen okula giderek kayıt onaylama işlemini gerçekleştireceksiniz.

E okul kayıt sorgulamak için Tıklayınız.

E okul kayıt sorgulama ekranı
E okul kayıt sorgulama ekranı bu şekildedir

Öğrencinin kaydı ne göre yapılacak?

Öğrencinin ikâmet ettiği adrese göre öğrenci evine en yakın okula otomatik olarak kayıt edilecek. Size kalan sistemdeki okulun müdürlüğüne başvurarak kayıt işlemini onaylamanız.

Çocuğumun kaydı hiç bir okulda görünmüyor ne yapmalıyım?

Öncelikle oturduğunuz ilşçenin nüfus müdürlüğüne uğrayın. Adresinizi kontrol ettirin. Daha sonra ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine giderek adresinizi e okul sistemi ile ilişkilendireceksiniz.

Kamu görevlisiyim görev yerim değişti ya da taşındım adresim değişti tayin olayını ne yapmalıyım?

Eğer öğrencinizi kesin kayıt yaptırdıktan sonra adresinizde değişiklik olmuş ise, e okul sistemi üzerinden nakil işlemleri açıldığında bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bazı okullarda sınıflar 30 kişinin altında kalarak boş kontenjan oluşmaktadır. Bu sınıflara tayin ne zaman ve nasıl olacaktır?

Bazı okullar dediğiniz gibi sınıf mevcudu 30’un altında kalmaktadır.Bu durumda bu sınıflara tayin işlemleri için gerekli duyuru Eylül ayının başında yapılacaktır. Sitemizi takip ederek bu duyuruyu görebilirsiniz.

Özel okullara, konservatuarlara ve imam hatip ortaokullarına kayıtlar nasıl olacak?

Bu okullara kayıt adrese dayalı olarak yapılmadığından kayıt zamanında e okul sistemi üzerinden ilgili okullara veli başvurarak kayıt işlemlerini süresi içerisinde yapacaktır.

Kaç Doğumlular 1. Sınıfa Başlayacak?

30 Eylül 2013 tarihinde çocuğunuz;
48-60 ayları arasında ise Anasınıfına
60-66 ay arasında ise İsteğe Bağlı 1.Sınıf veya Anasınıfına
66 ay ve yukarı ise zorunlu olarak sistem üzerinden 1.sınıfa

kayıt olacaktır.

İkametgah adresi yurt dışında olan fakat Türkiye’de akrabasının yanında olacak öğrencilerin kaydı nasıl yapılacak?

Bu öğrencilerin kaydı Milli Eğitim Bakanlığına bizzat başvurularak yapılacaktır. Kayıtlar için anne ve babanın iznini gösteren belge (muvafakatname) ve Türkiyedeki yerleşim yeri adresi bakanlığa bildirilecektir.

Yorum yapın