Dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlayan olaylar ve örnekler

Dünyanın yuvarlak olduğunun kanıtları kısaca burada yer alıyor! dünyanın yuvarlak olduğunu nasıl anlarız yuvarlak olduğuna dair kanıtlar

Öğrenciler dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlayan örnekler nelerdir diye bir çok soru gönderdi. Biz de her zaman olduğu gibi sizlerin ödevlerinizi en hızlı şekilde cevaplandırmaya devam ediyoruz. Evet dünya yuvarlaktır ve daha önce tepsi şeklindedir diyenler de olsa da onlar yanlış söylemiştir. Şimdi size dünya neden yuvarlak onu anlatmaya çalışalım.

Akşam ve sabah saatlerinde güneş yavaş yavaş doğar ve batar. Eğer düz olsaydı çat diye hava kararır ya da aydınlanırdı. Güneşin sabit durduğunu ve dünyanın de kendi ekseninde döndüğünü hayal edin. Yer yüzüne yavaş yavaş güneş ışınları ulaşır ya da uzaklaşır.

Denizin kenarında denizin diğer ucuna baktığınızı düşünün. Çooook uzaklardan bir gemi geliyor varsayalım. Bu geminin tamamını göremezsiniz. Önce bayrağını, sonra bayrağın asılı olduğu direği ve ardından da gemiyi görmeye başlarsınız. İşte bu dünyanın yuvarlak olması ile ilgilidir.

Dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlayan olaylar ve örnekler

Türkiye’nin başkenti Ankara’dan bir uçağın kalktığını ve rotasını değiştirmeden sürekli ve dümdüz uçtuğunu düşünün. Aradan geçen zamanda uçak yine Ankara’ya gelecektir. Çünkü dünya yuvarlaktır ve uçak etrafında dolaştıkça varacağı yer yine aynı olacaktır.

Bu örnekler biraz daha basit ve mantıksal örnekler. Dünyanın yuvarlak olmasının asıl kanıtı tabi ki de bilimsel sonuçlarla ortaya konuldu. Uzaydan çekilen görüntülerden dünyanın yuvarlakımsı olduğu ve elips şekline benzediği belirtilmektedir. Şuan Google’da yapacağınız bir araştırmada bile bunu görebilirsiniz. Dünya alt ve üstten basık bir şekilde küreye benzemektedir.

Dünya’nın yuvarlak olmasının kanıtlarını sıralamaya devam edelim.

Sahilden ufka baktığınızda denizin sonunu görmeseniz de ufkun sonunda dünyanın eğriliğini fark edebilirsiniz. Gökyüzü ile denizin birleştiğini anımsarsınız. Ayrıca ay tutulması olayı sıkça rastlanılan bir uzay olayı. Bu olayda ay ile güneş arasında kalan dünyanın gölgesi bariz şekilde yuvarlak olarak izlenmektedir.

Doğudan batıya ya da batıdan doğuya doğru gittiğimizde her ilde ya da ülkede güneşin doğması ve batması anları değişecektir. Eğer dünya düz tepsi gibi olsaydı güneş her yerde aynı saatte doğar ve batardı.

Dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlayan olaylar bu şekilde sıralanabilir. Sizlerin de aklında olan farklı kanıtlar var ise aşağıda yer alan yorum bölümünden konuya yorum atarak bize iletebilirsiniz.

Yorum yapın