Doğal afetler insanların yaşamını nasıl etkiler?

Doğal olması nedeniyle ne zaman olacağı belli olmayan ve afet olması nedeniyle de yıkıcı bir etkiye sahip olan doğal afetlerin nerede ve ne zaman meydana geleceği bilinememektedir. Doğal afetler insanlığın doğuşundan bu yana insanlar üzerinde her zaman etki bırakmış ve meydana gelerek yıkıntılara sebebiyet vererek insanların hayatında değişikliklere neden olmuştur. Bu yazımızda doğal afetlerin insan üzerindeki etkileri‘ni ele alacağız.

Doğal afetler; deprem, yanardağ patlaması, sel, tsunami gibi doğal olaylardır. Son yıllarda meydana gelen depremlerde binlerce ev yıkılmış ve yıkıntı altında kalan insanlar ölmüş ya da sakat kalmıştır. Enkazın altından çıkan insanlar yakınlarını kaybetmenin vermiş olduğu üzüntü ile psikolojik sıkıntılara girmiştir. Binlerce evin yıkılmasından dolayı insanlar evsiz kalmış ve çadır, kokteynır gibi geçici konaklama alanlarında hayatlarını sürdürmek zorunda kalmıştır. Ayrıca doğal afetler insanlara maddi açıdan da kayıp vermiştir. Tsunami sonucu Japonyada binlerce araba ve evler sel altında kalarak milyonlarca dolar zarar meydana gelmiştir.

Ülkemizde en çok sel, taşkın, don, fırtına, çığ yıldırım ve orman yangınlar gibi doğal afetler meydana gelmiştir. Doğal afetlerin sebebini incelediğimizde kuvvetli rüzgar ve sellerden kaynaklanan doğal afetlerin en çok yaşandığı görülmüştür.

Allah bizlerin başına bu olayları vermesin, doğal afetlerle bizleri terbiye etmesin inşAllah.

“Doğal afetler insanların yaşamını nasıl etkiler?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın