Atatürk nerede doğmuştur?

Atatürk’ün doğum yeri neresi sorusunu sizlere cevaplamaya çalışacağım. Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selanik şehrinde gözlerini dünyaya açtı. Atatürk kaç yılında ve nerede gözlerini dünyaya açtı?

Bu soruya daha detaylı cevap vermek isterim. Genellikle Selanik denir ve cümle sonlandırılır. Ama daha detaylı bilgileri sizlere sunacağım. Mustafa Kemal Atatürk Selanik’te bulunan Kocakasım Mahallesi, Islâhhâne Caddesi’nde bulunan ve 3 katlı olan pembe evde dünyaya geldi. Atatürk’ün doğduğu ev şuan müze olarak kullanılmaktadır ve Yunanistan sınırları içerisindedir. Ev 3 katlı ve 3 odalıdır. Dışı pembe rengindedir.

Atatürk ilkokul eğitimini de Selanikte başlamış ve tamamlamıştır. Daha sonra askeri ortaöğretimine başlayarak bir kısmını bu şehirde okudu. Manastır Askerî Lisesini tamamladı. 1902’de Kara Harp Okulundan, 1905 senesinde ise Harp Akademisi bitirerek mezuniyetini aldı. Daha sonra Askeriyede çeşitli görevlerde bulundu. Babasının adı Ali Rıza Efendi, Annesinin adı ise Zübeyde Hanım’dır.

Atatürk kaç yılında nerede ve ne zaman doğmuştur
Atatürk hangi yıl nerede doğdu
Atatürk hangi yılda nerede doğmuştur

“Atatürk nerede doğmuştur?” üzerine bir yorum

  1. Atatürkün doğum yeri sosyal bilgiler ödevimde bu sayfa çok yardımcı oldu bana. Diğer öğrenci arkadaşlarıma da facebook’ta paylaşarak burayı tavsiye ettim. Mustafa Kemal Atatürk’ün nerede doğduğuna buradan bakabilirsiniz.

    Cevapla
Yorum yapın