Akdeniz bölgesinin geçim kaynağı nedir

Akdeniz bölgesinin geçim kaynakları nelerdir kısaca bahsetmek isteriz. Akdeniz bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızın geçimini en çok hangi meslekte ve alanda çalışarak sağladığını bu makaleden bulabilirsiniz.

Akdeniz bölgesinde yer alan en önemli 3 il şu şekildedir: Adana, Antalya ve Burdur. Bildiğiniz üzere ülkemizde 7 farklı coğrafi bölge vardır. Bunlardan birisi de Akdeniz bölgesidir. Bu bölge Akdeniz kıyısı boyunca uzunca bir bölgedir ve derinliği iç bölgelere doğru 120 ila 180 km arasında değişmektedir. Arazi yapısı incelendiğinde oldukça engebeli ve dağlık olduğu görülür. Özellikle Toros Dağları denize dik uzanır ve bölgenin fiziki haritasını belirleyen en önemli unsurdur. Bölgede Akdeniz iklimi etkisini göstermektedir. Dolayısı ile yaz ayları sıcak ve kurak kış ayları da yağışlı ve ılıktır. Akdeniz bölgesinden iç kesimlere doğru karasal iklim etkisini göstermeye bağlar. Bütün mevsimlerde yağan ortalama yağış birbirine yakındır.

Akdeniz bölgesinin geçim kaynağı nedir
Akdeniz bölgesinin geçim kaynağı

Akdeniz bölgesinin geçim kaynakları

Burada en önemli illerden birisi Antalya’dır. Burası turizm açısında oldukça gelişmiş bir ilimizdir. Bulunan havalimanı yurt dışından doğrudan gelen uçuşlar açısında oldukça yoğundur. Yılda gelen turist sayısı açısından Türkiye’nin önde olan illerinden birisidir. Ayrıca Akdeniz sahiline sahip olan bu bölgede balıkçılık da önemli bir geçim kaynağıdır. Sanayi ise gelişmemiştir. Buınu nedeni torosların nakliyeye ve ulaşıma izin vermemesidir. Akdeniz bölgesinde iç bölgelere gitmek dağlar sebebiyle daha zordur. Akdeniz iklimi bildiğiniz üzere çok yağış alan bir iklimdir. Dağlık alanın da fazla olması sebebiyle hayvancılık alanında da geçimini sağlayan önemli sayıda insan vardır. Özetlemek gerekirse, Akdeniz bölgesi geçimini, Turizm, Tarım, Hayvancılık, Ormancılık, Balıkçılık ve sanayiden sağlar. Ama şunu da unutmayınız ki en önemli geçim kaynağı turizm şeklinde ifade edilmektedir.

Yorum yapın