29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Neden Kutlanır?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Niçin Kutlanıyor? 29 Ekim gününü her yıl kutlamamızın ve bugünü özel yapan sebeplerin neler olduğunu biliyor musunuz? 29 Ekimi kutlamamızın sebepleri nelerdir kısaca bahsetmek isterim.

29 Ekim her yıl ülkemizde resmi olarak kutlanmakta ve stadyumlarda ve okullarda özel olarak törenler düzenlenmektedir. 29 Ekim Türkiye Cumhuriyeti devletinin resmen kurulmuş olduğu tarih olup, her yıl ekim ayının 23’ünde bayram olarak bu günü kutlamaktayız. Cumhuriyet kurulduktan sonra Gazi Mustafa Kemal bu özel günü gelecek nesillere emanet olarak bırakmıştır.

Kurtuluş savaşından çıkan ülkede bir anayasa değişikliği ile rejimi belirlemek zorunlu hale gelmişti. 29 Ekim 1923’de TBMM’ye sunulan bir öneri teklifi ile Türkiye’nin yönetim biçiminin Cumhuriyet olması istenildi. Akabinde yapılan Anayasa değişikliği ile Türkiye Cumhuriyetinin yönetim şekli bu tarihte Cumhuriyet olarak belirlendi. Aynı gün 101 para top atılması kararı yine TBMM tarafından verilerek bu anayasa değişikliği kutlanmıştır. Bu tarihten bu yana bizler de her yıl 23 Ekim 1923 tarihini büyük bir coşku ile kutlamaktayız.

Bizler için 23 Ekim Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor bayramı, birliğimizi, dirliğimizi, toplumsal dayanışmamızı ve beraberliğimizi temsil eden milli bir bayramdır. Bu özel günde milletçe bu duygularımız daha üst noktalara çıkarak, gittikçe büyüyen ülkemizin işareti olmaktadır.

Kurtuluş savaşından zaferle çıkan ülkemiz, TBMM’nin açılması ile ülkemizin yönetim biçiminin belirlenmesi zorunlu hale gelmişti. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları yaptıkları çalışmalar sonucunda en uygun yönetim biçiminin Cumhuriyet olduğuna karar vererek Cumhuriyet ilan edilmiş oldu.

Kurtuluş savaşından verdiğimiz binlerce şehidimizin emanet bıraktığı bu topraklarda, ülke yönetiminin halk egemenliğine bırakıldığı bu özel günü her yıl kutlamak ülkemizin en büyük gururudur.

Neden kutlanır 29 Ekim cumhuriyet bayramı hakkında yorumlarınızı bekleriz.

Yorum yapın